poniedziałek, 21 października 2013




 (źródło obrazka: http://bists.pl/wp-content/uploads/2011/12/kNDI0OTg3ODgsODA0Nzcwfkoza.jpg)           
KOZA, zwierze niezwykle wrażliwe, wybredne, kapryśne. Przyswaja każdy rodzaj karmy pod warunkiem, ze jest: świeża, nie spleśniała, nie zawiera solaniny i jest rozdrobniona. Jest zwierzęciem przyjaznym dla człowieka nie tylko ze względów na mleko, które mogą spożywać nawet alergicy o dużym współczynniku IGE; mięso, które jest niezwykle smaczne i skóry, ale przede wszystkim dlatego, ze koza emanuje pozytywna energia. Przebywanie w otoczeniu kóz zmniejsza napięcie nerwowe, uspakaja, wycisza, relaksuje. Obcowanie z kozami poprawia relacje tzw. dzieci trudnych z otoczeniem. Macierzyńska troskliwość tych zwierząt możne być wzorem dla matek - kobiet. Posiadają miedzy 95% a 98% troskliwości w wychowywaniu dzieci. Instynkt macierzyński w stosunku do obecnego potomstwa wygasa dopiero w momencie wydania na świat następnych pociech.

Kozie mleko jest najcenniejszym darem dla człowieka. Spożywać mogą je zarówno zdrowi jak i chorzy ludzie. Wskazane jest dla alergików, osób starszych, osób z zaburzeniami trawienia, przy leczeniu onkologicznym i w wielu innych przypadkach.

Mleko kozie w przeciwieństwie do krowiego jest czysto białe. Wynika to z faktu, ze zawiera ono witaminę A w postaci retinolu. jest ono również bogate w witaminy z grupy B ( B2, B3, B6 oraz B12) i zawiera trzykrotnie więcej witaminy B3 niż krowie mleko. Kozie mleko jest także bogate w potas, cynk i zawiera tyle samo selenu co ludzkie matczyne mleko (2,5 raza więcej niż mleko krowie).
(źródło tekstu: http://www.kopa.pl/?page=7)

Typy kóz:
(źródło tekstu: http://pl.wikipedia.org/wiki/Koza)

Kozie mięso.
Kozie mięso jest suche, czyli posiada niewielkie ilości tłuszczu. Jest bardzo cenione wśród smakoszy zwłaszcza pozyskane z młodych koźląt. Jednak hodowla w celu pozyskania mięsa jest mało opłacalna z uwagi na wysokie koszty pasz.
Obowiązuje zasada, ze im obficiej karmione są kozy tym więcej pozyskamy z nich mięsa. Średnio jest to 50% wagi żywego zwierzęcia. Rasy duże mają procentowo większą wydajność i w niektórych przypadkach możne dojść do 70% wagi zwierzęcia. Najczęściej dochodzi do uboju na potrzeby własne lub w celu wyeliminowania sztuk z nieodpowiednimi cechami genetycznymi lub agresywnych.
Rasy mięsne:
Kozy górskie, kozy zachodnio-afrykańskie karłowate inne popularne nazwy to kameruńskie, nigeryjskie, pigmejskie.
 (źródło tekstu: http://www.kopa.pl/?page=7)

Zdrowie
Coraz częściej ludzie maja problemy żołądkowe i przez to wymagają specjalnej diety. Mięso kozie rożni się od wieprzowego czy wołowego nie tylko smakiem, ale tez budowa. Jest łatwiej przyswajalne przez organizm ludzki i posiada mniejsza zawartość tłuszczu.
Profilaktyka Nie tylko osoby schorowane sięgają po kozinę, ale tez coraz częściej robią to ludzie zastanawiający się nad tym co wkładają do swoich żołądków. Rośnie w społeczeństwie świadomość ekologiczna. Już w starożytności mięso wieprzowe uważane było za niezdrowe dlatego w wielu religiach wręcz zakazano jego spożywania. Obecnie mięso wołowe przezywa kryzys z uwagi na chorobę szalonych krów a drobiowe z powodu ptasiej grypy. 
 (źródło tekstu: http://www.kopa.pl/?page=7)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz